Društvo pisaca BiH
Kranjčevićeva 24| Sarajevo, 71000 | +387 33 557 940

Članovi Društva

image

Jasna Šamić (Yasna Samic) rođena je u Sarajevu prošlog milenijuma. Obrazovanje: gimnazija i srednja muzička škola (odsjek za klavir) , Sarajevo; diplome iz arapskog, turskog i perzijskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu, Sarajevo; magistarski iz opšte lingvistike i turkologije, Univerzitet u Sarajevu; Doctorat d'Etat (Državni doktorat) Sorbonne, Paris III, iz sufizma i kulturne istorije Bosne; Objavljena djela: Dîvân de Kâ’imî, ADPF, naučno-istraživački rad, studija, Recherche sur les civilisations, Paris, 1986., Bosnie - Pont des deux mondes, kratka istorija Bosne, ISIS, Istanbul, 1996., Pavillon bosniaque, roman, ISIS, Istanbul, 1996., Histoire inachevée, istinite priče, éd. de l’Oeil sauvage, Bayonne, 1996., Eclatement yougoslave, (eseji, s grupom autora), éd. de l’Aube, Paris, 1994., Les extrémismes de l’Atlantique à l’Oural, (eseji, s grupom autora), éd. de l’Aube, Paris, 1996., La Méditerranée des femmes, pripovjetke, ( pripovijetke, s grupom autora), éd. l’Harmattan, Paris, 1998., Paris Sarajevo 1900, Katalog za izložbu, Centre de documentations de Dudelange, 2004., Pavillon bosniaque , roman, novo izdanje, Dorval éditions, Paris-Orléans, 2005., Amoureux des oiseaux, poezija i proza (bilingva, francusko-bosansko izdanje), Bf éditions, Strasbourg, 2006., Portrait de Balthazar, roman, M.E.O., Bruxelles, 2012., L’Empire des ombres, roman, Publibook, Mon petit éditeur, Paris, 2013. U štampi : Trois histoires un destin, drame, éditions l’Harmattan, Paris, 2015., Le gel et la cendre, roman, M.E.O., Bruxelles, 2015. Na bosanskom (srpskohrvatskom): Isječeni trenuci, poezija, Svjetlost, Sarajevo, 1973., U Hladu druge kože, poezija, V. Masleša, Sarajevo, 1980., Iz zabilježaka Babur Šaha, poezija i proza, Svjetlost, Sarajevo, 1986., Mistički Eros – Junus Emre, kritičko Izdanje, studija i prevod poezije turskog sufijskog pjesnika, Glas, Banja Luka, 1990., Pariški ratni dnevnik, politički eseji, ENES, Istanbul, 1994., Sjećanje na život, dramski tekst, Vodnikova Domačija, Ljubljana, 1995., Grad ljubav smrt, dramski tekst, Vodnikova Domačija, Ljubljana, 1995., Mraz i pepeo, roman, Bosanska Knjiga, Sarajevo, 1997., Valcer, pripovijetke, Media Press, Sarajevo, 1998., Bosanski paviljon, roman, Svjetlost, Sarajevo 2000., Soba s pogledom na okean, roman, Tešanj, 2001., Pariz Sarajevo 1900, monografija, Meddia Press, Sarajevo, 2001., Portret Balthazara Casiglionea, roman, Rabic, Sarajevo, 2002., Drame, drame, Bosanska riječ, Wuppertal- Tuzla, 2006., Carstvo sjenki, roman, Zoro, Sarajevo-Zagreb, 2007., Na Seni barka, priče-crtice, Wuppertal-Tuzla, 2007., Mistika i “mistika”, filozofski eseji, Plima, Cetinje, 2011., Mozart, roman, Šahinpašić, 2013. Mistika i „mistika“, novo izdanje, filozofski eseji, Buybook, Sarajevo, 2014. Veliki broj članaka iz sufizma i historije Balkana u evropskim i američkim glasilima, kao i u enciklopedijama (na francuskom i engleskom jeziku). Nagrade: Laureat francuske nagrade Missions Stendhal za 2008. i nagrade Gauchez-Philippot za 2014. Omiljeni citat: Široki svijet: zrno prašine u prostranstvu Sva nauka ljudi: puke riječi Narodi, životinje, cvijeće svih meridijana: sjenke Ishod tvoje neumorne molitve: ništavilo (Omar Hajjam)

image

Jasmin Agić Rođen:17. 01. 1982. Obrazovanje: magistar književnoteorijskih i književnohistrijskih nauka Objavljena djela: Knjige priča: „Gospođica Biljana Tepalj i druge priče“ i „Bahka“. Drama:“Terezinski sužanj“. Nagrade: Nagrada za najbolju kratku priču na Konkursu sedmičnog magazina „Naša riječ“.